A Látkép 2025 fesztiválon két izgalmas könyvbemutatóval várjuk az érdeklődőket: egy kora újkori főnemesi világot bemutató történeti monográfiával, valamint egy, a „hosszú hatvanas évek” könyvillusztrációját feltáró tanulmánykötettel.
Ugry Bálint: East Goes West: Kavalierstours of Hungarian Aristocrats in the Seventeenth Century
A szerző könyvében a magyar főnemesi ifjak kora újkori európai tanulmányútjait, az ún. Kavalierstourokat ismerteti. A Kavalierstour – a Grand Tour „közép-európai” megfelelője – jelenségének páratlan sikere mutatja, hogy az megfelelő reflexiója volt azoknak a 16. században kezdődő változásoknak, amelyek újrapozicionálták az arisztokrácia helyét az udvari társadalomban. A Kavalierstour szükséges, de nem elengedhetetlen része volt annak a folyamatnak, amely beléptette a főnemesi ifjakat abba a közösségbe, amelynek életük végéig tagjai voltak. A Kavalierstourokon résztvevő ifjak egyszerre végeztek elméleti és gyakorlati tanulmányokat: nyelvet, jogot, számtant éppúgy tanultak, mint lovaglást, táncot vagy zenélést. Tették ezt vagy magánúton, az őket kísérő tutorok, udvarmesterek, illetve külföldön felfogadott oktatók segítségével, vagy a legfelső társadalmi réteg számára létesített tanintézményekben, az ún. lovagi akadémiákon.
A fiatalok legfőbb feladata tehát az volt, hogy megismerjék társadalmi rendjük tagjait (a legmagasabb pozíciókat betöltőktől kezdve egészen kortársaikig), elsajátítsák az udvari társadalom viselkedési normáit, ismereteket szerezzenek a nemzetközi politika viszonyairól. Útjaik során bejárták a kultúra és a reprezentáció tereit: tanulmányaik mellett, illetve azok részeként városok látványosságait, uralkodói központokat, udvarokat és azok gyűjteményeit keresték fel.
A kötetet bemutatja: Kökényesi Zsolt, az ELTE Bölcsészettudományi Kar Kora Újkori Történeti Tanszékének oktatója, egyetemi adjunktus.
A kötet a helyszínen megvásárolható.
Hommage à Gyulai Líviusz. Könyvillusztráció a „hosszú hatvanas években.” Szerk: Képiró Ágnes
2022-ben a szolnoki Damjanich János Múzeum könyvillusztrációtörténeti konferenciát rendezett Hommage à Gyulai Líviusz címmel a Szolnoki Galériában megvalósult Gyulai Líviusz életműkiállítás kísérőprogramjaként. A konferenciára a hazai könyvillusztráció II. világháború utáni korszakának, döntően az ún. „hosszú hatvanas évek” (1958–1973) művészetének azon kutatói kaptak meghívást, akik irodalmi művek és a kiemelt korszak sajátosságainak tükrében olyan képalkotásokat vizsgálnak, amelyek szépirodalmi ihletésre készült egyedi vagy sokszorosított grafikák. A konferencia előadói nagyrészt alapkutatások eredményeit ismertették, hiszen az érintett alkotások illusztrációs elemzése, és a tárgyalt életművek illusztrációs feltárása még nem történt meg. A konferencia előadásaiból szerkesztett szövegek 2025-ben tanulmánykötetben jelentek meg. A tanulmányok szorosabban vagy lazábban kapcsolódnak Gyulai Líviusz életművéhez, de a hazai könyvillusztrációt tágabb kontextusban, a „hosszú hatvanas években” megfigyelhető virágkorára összpontosítva, más illusztrátorok életművére is fókuszálva mutatják be.
A Látkép-fesztiválon kötetbemutató kerekasztal-beszélgetés keretében kerül sor a hazai illusztrációtörténet Kádár-kori sajátosságainak bemutatására a témát kutató művészettörténészek és irodalomtörténészek közreműködésével, akik a tanulmánykötet létrejöttében is közreműködtek.
A kötet szerzői: Árvai-Józsa Kitty, Dudás Barbara, E. Csorba Csilla, Hornyik Sándor, Képiró Ágnes, Madár Mária, Révész Emese, Sonyovszki-Képes Erika, Tatai Erzsébet, Varga Emőke
Moderátor: Képiró Ágnes, művészettörténész-muzeológus, Damjanich János Múzeum
Beszélgetőpartnerek:
- Kovács Ida irodalomtörténész, Petőfi Irodalmi Múzeum
- Révész Emese művészettörténész, tanszékvezető, ELTE BTK Modern és Jelenkori Művészettörténeti Tanszék
- Tatai Erzsébet művészettörténész, HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézet
- Varga Emőke irodalomtörténész, tanszékvezető, SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar