Fókuszban a digitalizáció! A Látkép művészettörténeti fesztivál workshopjai a művészettörténeti és múzeumi gyakorlatban egyre meghatározóbb szerepet játszó digitalizáció és technológiai innováció kérdéseit járják körül. A bemutatók fókuszában olyan korszerű eljárások állnak, mint a 3D szkennelés és nyomtatás, a generatív mesterséges intelligencia vizuális alkalmazásai, valamint a műtárgydiagnosztika legújabb módszerei. A résztvevők betekintést kaphatnak arról, hogyan formálják át ezek a technológiák a kutatási, dokumentálási és megőrzési folyamatokat, és hogyan alkalmazhatók felelősen és kreatívan a vizuális kultúra területén.
3D technikák a képzőművészeti- és a restaurátori gyakorlatban
A workshop célja, hogy valós példákon keresztül, élő bemutató formájában röviden ismertesse és bemutassa az olyan számítógépes programok és fizikai eszközök használatát, amelyek a háromdimenziós térben végzett digitális munkát segítik. A digitális térben rendelkezésünkre álló, rendkívül széles szoftverkínálat jelentősen gyorsíthatja alkotói tevékenységünket.
A workshop további célja, hogy átfogó képet nyújtson arról, hogyan integrálhatók a 3D-s digitális eljárások a képzőművészeti gyakorlatban, például a szobrászati tervezésben és kivitelezésben. A résztvevők megismerkednek olyan eljárásokkal, amelyekkel pontos digitális másolatok készíthetők műtárgyakról, alkalmazhatóak 3D szkennelési és modellezési módszerek felmérések során, valamint lehetőség nyílik plasztikai kiegészítések digitális tervezésére és vizuális ellenőrzésére is. Továbbá bemutatjuk, hogyan készíthetünk rekonstrukciókat az építőiparban használatos tervezőprogramok segítségével.
A workshop rövid programismertetése
- 3D lézerszkennelés
Nagy felbontású 3D másolat készítése egy tárgyról, az utómunkálatok ismertetésével. - Fotogrammetria
A fotózás bemutatása DSLR kamerával, valamint textúravetítés a beszkennelt tárgyra. - 3D filament nyomtatás
A legegyszerűbb additív eljárás nyomtatásának előkészítése és a tárgynyomtatás folyamata. - 3D resin nyomtatás
Az újabb 3D nyomtatási technológia bemutatása, az előkészítési folyamatokkal együtt. - 3D mintázás
A ZBrush program által kínált lehetőségek ismertetése. - CAD-rajzolás
Vektoros alapú rajzolóprogrammal történő épületrekonstrukció és iparművészeti tárgyak rekonstrukciójának bemutatása, valamint méretarányos gyártmányterv készítése. - Renderelés
Tárgyfotózás a digitális térben, valamint a munkánk különböző outputjainak prezentálása videó- és képformátumban.
A workshopot vezeti: Albert Ádám, Mézes Attila (Magyar Képzőművészeti Egyetem)
Generatív MI műhely
A vizuális művészetek jövője: MI-alapú digitális megoldások
A vizuális művészetek területén az elmúlt években alapvető változásokat hozott a digitális technológiák és a mesterséges intelligencia (MI) megjelenése. A generatív és elemző modellek – mint a Stable Diffusion, a Midjourney vagy a CLIP – nem csupán új képi tartalmak előállítására alkalmasak, hanem a képelemzés, stílusazonosítás, adatvizualizáció és digitális archívumépítés módszertanát is új alapokra helyezik. A mesterséges intelligencia eszközeinek térnyerése új típusú alkotói és kutatási gyakorlatokat eredményezett, amelyek egyre inkább támaszkodnak automatizált képelemzésre, szöveg-kép kapcsolatok értelmezésére, valamint multimodális rendszerek használatára. Mindez jelentős módszertani átalakulást hozott a művészettörténet, a vizuális kultúrakutatás és a digitális bölcsészet területén egyaránt. A workshop célja, hogy strukturált áttekintést nyújtson a generatív MI-eszközök tudományos alkalmazási lehetőségeiről, különös tekintettel a vizuális művészetekben való felhasználásukra. A résztvevők gyakorlati példákon keresztül ismerkedhetnek meg a prompt-írás, eszközválasztás, vizuális interpretáció és az MI-alapú adatvizualizáció alapjaival. A foglalkozás során kiemelt figyelmet fordítunk a tudományos integritás, az adatforrások átláthatósága, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásával járó etikai és módszertani kérdések közös megvitatására is.
A workshopot vezeti: Kiss Rebeka és Sebők Miklós (HUN-REN TK, poltextLAB)
Innovatív technológiák a műtárgy-diagnosztikában
Az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK) műtárgydiagnosztikai laborjai 2020 óta nemzetközi szinten is meghatározó szerepet töltenek be a műtárgyvédelemben. Az előadás betekintést nyújt a legmodernebb diagnosztikai eljárásokba, amelyeket a festményeken túl különféle hordozók – vászon, fa, szilikát és kő – kutatását segítik elő. A mikroszkópos, fotó- és nagyműszeres vizsgálatok – mint az XRF spektrometria, SEM mikroszkópia és multispektrális fotódiagnosztika – lehetővé teszik a műtárgyak anyagösszetételének feltárását és hosszú távú megőrzését. A roncsolásmentes diagnosztikai eszközök hozzájárulnak a műtárgyak digitális „ujjlenyomatának” létrehozásához, megkönnyítve ezzel az adatbázisok építését és a kutatások széleskörű megosztását. Az OMRRK fejlesztései nemcsak a hazai, de a nemzetközi műtárgyvédelemben is új távlatokat nyitnak, elősegítve a múzeumok modern tartalomszolgáltatói szerepének megerősítését. A workshop célja, hogy a résztvevők átfogó képet kapjanak a diagnosztikai lehetőségekről és a műtárgyvédelemben, valamint a tudományos kutató restaurátori (science conservation) szakterületben betöltött szerepéről.
A workshopot vezeti: Kónya Béla Tamás (Szépművészeti Múzeum - OMRRK)
Műtárgyból 3D modell – Bevezetés a fotogrammetriába
Az utóbbi években egyre népszerűbbé vált a műtárgyak háromdimenziós digitalizálása fotogrammetria segítségével. A technika lényege, hogy a tárgyról nagy számú, különböző szögből készült fotó készül, amelyek alapján számítógépes szoftverek képesek háromdimenziós modellt létrehozni. Ez a megoldás költséghatékony alternatívát kínál a jóval drágább 3D lézerszkenneléssel szemben.
A háromdimenziós modellek egyik legismertebb online gyűjtőhelyén, a Sketchfabon számos külföldi és magyar múzeum műtárgyai is elérhetők. A kisebb tárgyak fotogrammetriával történő digitalizálása mára világszerte sokak számára hozzáférhetővé vált. Ezt jól mutatja a rengeteg online oktatóvideó is, amelyek a módszer különböző alkalmazási módjait mutatják be: az egyszerűbb, „alakítsd mobiltelefonodat 3D szkennerré” típusú példáktól kezdve egészen a professzionális felszerelést – megfelelő világítást és jó minőségű, tükörreflexes fényképezőgépet – igénylő megközelítésekig. A módszer elterjedésének egyik fő oka az elmúlt évek robbanásszerű digitális fejlődése és a technológia széles körű popularizációja, amelynek köszönhetően a fotogrammetria egyre többek számára válik elérhetővé.
A workshop során egy kiválasztott műtárgy digitalizálásán keresztül végigkövetjük a teljes munkafolyamatot: a fotózástól a képek számítógépes feldolgozásán át egészen a háromdimenziós modell elkészítéséig.
A workshopot vezeti: Somogyvári Virág (HUN-REN BTK Művészettörténeti Intézet)